scroll

FEGA POLAND

FEGA Poland to sieć hurtowni elektrotechnicznych, działająca na polskim rynku od 1993r. Od 1995r. wchodzimy w struktury globalnego potentata rynku artykułów elektortechnicznych - koncernu Wurth. W naszych oddziałach oferujemy szeroki asortyment artykułów dla firm budowlano-montażowych, instalatorów, producentów maszyn, zakładów przemysłowych oraz integratorów systemów.

W.EG Polska

W.EG Polska jest udziałowcem i zarazem silnym partnerem wspierającym działania operacyjne spółki FEGA Poland. Zaangażowanie udziałowców pozwala nam stale podnościć jakość usług i rozwijać obszary, które bezpośrednio wpływają na poziom dystrybucji materiałów elektrotechnicznych i obsługi klientów biznesowych.

Nasza
Historia

1
KORZENIE FEGA & SCHMITT
2
FULDA-MOBILS
3
DWIE SPÓŁKI
4
ZAŁOŻENIE FEG
5
ZMIANA NAZWY
6
FEGA W POLSCE
7
STRUKTURA KONCERNU
8
FEGA & SCHMITT
9
WSPÓLNY KIERUNEK

KORZENIE FEGA & SCHMITT

Korzeni dzisiejszych elektrohurtowni FEGA & Schmitt należy doszukiwać się u przedsiębiorcy Karla Schmitt, który w 1935 roku założył firmę Elektromaschienbau Fulda GmbH. Następnie, w wyniku podpisanego kontraktu z firmą Bosch, założył Bosch-Dienst Schmitt, którą w roku 1943 przekształcił się w Elektrogrosshandel Schmitt GmbH & Co. i zajął się produkcją siników i dynam. Po II wojnie światowej rozszerzył swoją działalność o produkty auto i elektrotechniki.

1943

FULDA-MOBILS

W latach 1950-1959 Karl Schmitt przy współpracy z wynalazcą i konstruktorem Norbertem Stevensonem wyprodukował Fulda Mobil - mały samochód osobowy na trzech kołach. Pojazdy wykonywane były ręcznie, co pozwalało uwzględnić indywidualne życzenia klientów. Gdy uzyskano licencję ogólnoświatową przeniesiono produkcję poza granice Niemiec. Samochód w Holandii produkowany był pod nazwą Bambino, w Szwecji, Norwegii, Irlandii i Południowej Afryce był to FramKingFulda, w Naglii Nobel 200, a w Grecji nazwano go Attyka 200. Produkowano go do 1975 roku. Dostawcą części była oczywiście hurtownia Schmitt GmbH & Co.

1950

DWIE SPÓŁKI

Po roku 1975 hurtownia Schmitt GmbH & Co. zaczęła się dynamicznie rozwijać. Powstały pierwsze oddziały: we Frankfurcie i Mainz. Firma zajmowała się wieloma gałęziami, dlatego zapadła decyzja o stworzeniu dwóch spółek -jedna zajmowała się przemysłem samochodowym, hurtową sprzedażą narzędzi, a później nawet sprzętem Hi-Fi Multimedia, natomiast druga głównie elektrohandlem, ale w swoim asortymencie miała również biżuterię oraz kuchnie. Karl Schmitt przekazał zarządzanie swoim synom: inżynierowi Karlowi Ferdinandowi Schmitt oraz adwokatowi dr Gerhardowi Schmitt.

1975

ZAŁOŻENIE FEG

Fundamentem dzisiejszej FEGA Poland jest hurtownia elektryczna założona w 1946 roku przez Józefa Kempfa z Ansbach. W 1973 roku z powodów finansowych przedsiębiorstwo zostało sprzedane dużemu koncernowi, ale po 5 latach hurtownia ponownie stała się niezależnym podmiotem - FEG ElektroGrofśhandels GmbH z siedzibą w Wurzburgu. Od samego początku firma jasno określała cel - chciała być fachowym, silnym i kompetentnym partnerem dla handlu, rzemiosła oraz przemysłu. Pod koniec lat 70. firma zatrudniała 37 pracowników, posiadała bogato wyposażony sklep, a także otworzyła pierwszy oddział w Erlangen.

1978

ZMIANA NAZWY

Kolejne lata to czas zmian i rozwoju. Powstały dwa kolejne oddziały: w Norymberdze i Schwabach. Zmieniono nazwę na FEGA ElektroGroBhandels GmbH. Hurtownia działała w 5 lokalizacjach i zatrudniała 60 pracowników. Misją firmy było zapewnienie obsługi klienta na najwyższym poziomie.

1979

FEGA W POLSCE

W 1993 r. we Wrocławiu powstał pierwszy oddział FEGA Poland. W 2005 r. hurtownia otworzyła dwa nowe oddziały w Katowicach i Krakowie. W 2006 r. sieć hurtowni FEGA poszerzyła się o trzy oddziały w Warszawie, Łodzi oraz Poznaniu.

1993

STRUKTURA KONCERNU

Lata 90. były trudnym okresem dla FEGA ElektrogroRhandels GmbH.Ze względu na zbyt duży przyrost zatrudnienia przy stagnacji obrotów i jednoczesnym spadku cen firma była bliska bankructwu. Dlatego w 1995 roku hurtownia weszła w struktury koncernu Wurth. Dyrektorami zarządzającymi zostali Uwe Schaffitzel i Karlheinz Rauscher. Spółka Schmitt GmbH & Co. również weszła w struktury Wurth. Siedziba została przeniesiona do Fuldy. Hurtownia zatrudniała 220 pracowników i znajdowała się w 13 lokalizacjach w Niemczech.

1996

FEGA & SCHMITT

Po 3 latach kompatybilnej współpracy zapadła decyzja o połączeniu Schmitt GmbH & Co. oraz FEGA ElektroGrofchandels GmbH. Od 01.01.2009 roku hurtownie przestały być osobnymi podmiotami, stały się jednym przedsiębiorstwem funkcjonującym pod nazwą FEGA & Schmitt Elektrogrofchandel GmbH. Pod koniec 2009 roku spółka posiadała 47 oddziałów w centralnych i południowych regionach Niemiec, zatrudniała około 670 pracowników oraz osiągała obrót w wysokości 246 milionów euro.

2006

WSPÓLNY KIERUNEK

W związku z tym, że obie hurtownie - Schmitt GmbH & Co. oraz FEGA Elektrogrofchandels GmbH - były do siebie mocno zbliżone zarówno pod względem asortymentu, jak i sposobu zarządzania w 2006 roku postanowiono zacieśnić współpracę. Zbudowano wspólny magazyn centralny o powierzchni 28 000 m' oraz stworzony został jeden sklep internetowy.

2009

NALEŻYMY DO GRUPY WÜRTH

76000
Pracowników na świecie
400
Firm w ponad 80 krajach
73
Lata na rynku

REFERENCJE

Formularz
kontaktowy

    Sklep online